Vinnare av Kristallen 2021

skriv ut
När årets största företagsfest gick av stapeln delades 21 Kristaller ut under en direktsändning från Cirkus i Stockholm. Årets skräll var Carina Bergfeldt, som redan första säsongen av sin talkshow, tog hem priset som Årets kvinnliga programledare, Årets program blev Tunna blå linjen medan tittarnas pris gick till Spökjakt. Årets hederspris tilldelades en mycket berörd Malou von Sivers.

De två timmar direktsända programmet leddes i år av Sissela Kyle och Parisa Amiri, som höll både nominerade och pristagare i strama tyglar. Intervjuerna var rätt snabbt avklarade och tillförde inte särskilt mycket tyvärr.

Av de 21 olika kategorierna utses 16 pristagare av vinnarjuryn och fyra av publiken. Hederspris delas ut av Kristallens styrelse, samt priset till Årets bästa program i alla kategorier, som också utses av vinnarjuryn och delas ut sist på galan.

 

Här är alla nominerade och vinnare av Kristallen 2021

Årets program

Tunna blå linjen

 

Tittarnas favoritprogram

Spökjakt – vinnare

Bäst i test

Masked Singer Sverige

Älska mig

 

Årets kvinnliga programledare

Carina Bergfeldt – vinnare

Jonna Lundell

Suzanne Sjögren

Tilde de Paula Eby

 

Årets manliga programledare

David Sundin – vinnare

David Hellenius

Joakim Lundell

Peter Jihde

 

Årets tv-personlighet

Tareq Taylor i Tareq Taylors matresa – vinnare

Emma Örtlund i Catwalk

Filip Dikmen i Big Brother

Pernilla Wahlgren och Bianca Ingrosso i Wahlgrens värld

 

Årets hederspris

Malou von Sivers

 

Årets dokusåpa

Elitstyrkans hemligheter – Sverige – vinnare

Ensam i vildmarken

Hide and seek

Mästarnas mästare

Robinson

 

Årets dokumentärprogram

Greta – Vinnare

Catwalk

Gängkrigens tid

Kalla fakta dokumentär: Decennium, i Assanges

Pandemin inifrån

 

Årets faktaprogram

Fyraåringarna på äldreboendet – vinnare

Afrika – i virusets spår

Din hjärna

En våldsam kärlek

Leva utan att dö – Pandemin med diabetes

 

Årets humorprogram

Premiärdatum oklart – vinnare

Alla utom vi

Dips

Kärlek & anarki

Premiärdatum oklart

Sjölyckan

 

Årets kvinnliga skådespelerska i en tv-produktion

Amy Deasismont i Thunder in my heart – vinnare

Evin Ahmad i Snabba cash

Gizem Erdogan i Tunna blå linjen

Lotta Tejle i Sommaren -85

Miriam Ingrid i Björnstad

 

Årets livsstilsprogram

Tareq Taylors matresa – vinnare

Grand Designs Sverige

Hjälp, vi har köpt en bondgård!

Husdrömmar

Seniorsurfarna

 

Årets manliga skådespelare i en tv-produktion

Alexander Abdallah i Snabba cash – vinnare

Alexej Manvelov i Top Dog

Oscar Töringe i Tunna blå linjen

Per Lasson i Tunna blå linjen

Ulf Stenberg i Björnstad

 

Årets nyhets- och aktualitetsprogram

Efter fem – vinnare

30 minuter

Efter fem

Efterlyst

USA-valet

Utrikesbyrån

 

Årets realityprogram

Älskar, älskar inte – vinnare

Benjamin´s

Lerins Sommarö

Svenska Truckers

Över Atlanten

 

Årets tv-drama

Tunna blå linjen – vinnare

Björnstad

Jakten på en mördare

Snabba cash

Thunder in my heart

 

Årets underhållningsprogram

Masked Singer Sverige – vinnare

Alla mot alla

Bäst i test

Let’s dance

Så mycket bättre

 

Årets granskning

Estonia – Fyndet som ändrade allt – vinnare

200 sekunder/Rasismen på H&M

Dokument inifrån: Vaccinkrigarna

Kalla fakta – Belarus-affären

Kalla fakta – Kollegornas hämnd

 

Årets sportproduktion

Vinterstudion med VM-vintern – vinnare

Handbolls-VM

SHL Hockeylördag

The Masters

UEFA Nations League

Vinterstudion med VM-vintern

 

Årets nyskapande/förnyare

Tydligare tal – vinnare

Idol 2020

ORCA

Tänk till

Videoväggen i Allsången och Musikhjälpen

 

Årets barnprogram

Djuren på Djuris – vinnare

Bert

Julkalendern: Mirakel

Kokobäng

Wild kids

 

 

Text – Marlene Rindå Jikita, Bild – Stina Stjernkvist/SVT