2026-04-19
Karin Härjegård
skriv ut

Karin Härjegårds fem böcker om den lilla våffelstugan är feelgood med extra allt. Hjärtevärmande och humor, men också sorg, svek och livsavgörande nystarter. Här blir fjällen inte bara en kuliss, utan en naturkraft som inspirerar till förändring.

Betyg: ⭐️⭐️⭐️⭐️

Karin Härjegård lever i fjällvärlden och arbetar som fjällpräst i Svenska kyrkan i Åre, parallellt med sitt författarskap. Hon skrev tidigare historiska romaner men har de senaste åren blivit ett stort namn inom feelgood. Kallbaderskan bland fjällen, som är första delen i Våffelbruket på fjället, utsågs till Årets Feelgood 2022.

Våffelbruket är navet

Serien Våffelbruket på fjället består av fem delar: Kallbaderskan bland fjällen, Sömmerskan och friheten, Pianisten vid fjällsjön, Dottern och vårfloden samt Vandrerskan bland vidderna. Gemensamt är miljön kring våffelbruket/fjällcaféet och en krets av människor som på olika sätt söker ett nytt liv – ofta efter en kris.

Utgångspunkten är en flykt från ett liv som brustit. När tillvaron hemma inte längre går att reparera blir fjällen en plats där det går att börja om. I takt med att serien rör sig från vinter till vårflod och vidare mot vidder och sommar, får också relationerna och perspektiven större spelrum. Huvudpersoner och bipersoner kliver fram, tidigare sår öppnas, och nya sammanhang. Arbete, vänskap och kärlek får prövas mot det som varit.

Kvinnorna på Våffelbruket

Kallbaderskan bland fjällen

Helena blir förkrossad när hon får veta att maken Martin svikit henne, och hon flyr till fjällen för att börja om. Hon lånar en liten stuga av den egensinniga pensionerade lärarinnan Sonja, som blir en viktig person i Helenas nystart.

Sömmerskan och friheten

För Helena har livet ljusnat. Hon driver våffelbruket, men längtar efter något mer. Hilda, som en gång drev våffelbruket på 70-talet, lever i ett olyckligt äktenskap. Men får genom våfflorna och sin dröm om att sy en väg mot förändring.

Pianisten vid fjällsjön

Emily närmar sig trettio, fast i studier och familjens förväntningar i Uppsala. Hon reser till Härjedalen för att komma närmare sitt ursprung och sin kreativitet (kopplad till farmor Hilda) och möter där Helena, som öppnar sin efterlängtade restaurang.

Dottern och vårfloden

Röstcoachen Fredrika får ett brev som vänder upp och ner på allt. Krisen gör att hon tappar fotfästet i jobbet och på en fjällvandring hamnar hon vid Helenas gård, där hon kanske kan hitta tillbaka till sig själv.

Vandrerskan bland vidderna

Helena driver sin restaurang på gården i Fjällnäs, men är rätt sliten. Ett oväntat erbjudande gör att hon måste välja väg framåt. Sonja blir allt äldre och närmar sig slutet.

Närvaro i naturen

Härjegårds stora styrka är balansen mellan sorg och glädje, förtvivlan och lycka. Våfflorna, kallbaden och den mysiga stugvärlden ger trygg rytm. Samtidigt väjer berättelsen inte för det som gör ont: skuld, ensamhet, sorg och rädslan att misslyckas. Hon skriver dessutom om fjällmiljön med en närvaro som gör naturen levande. Väder, avstånd och årstidernas skiften påverkar både tempo och val, vilket ger serien en egen puls.

Samtidigt kan feelgood-ramen ibland kännas lite “för snäll” när konflikter rundas av snabbt eller när vissa försoningar kommer väl smidigt. Men det är också en del av seriens känsla: att låta det vardagliga arbetet, samtalen och de små handlingarna bli det som bär – snarare än stora dramatiska twistar.

Våffelbruket på fjället är fem böcker som fungerar som en varm helhet. En serie om hur man bygger sig ett nytt liv med hjälp av andra och med fjällen som både prövning och tröst. För dig som vill ha feelgood med naturkänsla, relationsdriv och ett allvar som faktiskt betyder något är det här en serie att stanna i länge.

Text och bildmontage – Marlene Rindå Jikita

Visited 4 times, 3 visit(s) today