Du i Fokus
FilmUpplevelser

Kristallens vinnare!

skriv ut
I fredags gick årets största firmafest av stapeln, nämligen den stora tv-galan Kristallen. Den stora vinnaren var TV 4 vars superpopulära mysprogram Mandelmanns gick hem med hela tre Kristaller. Kanalen tog även hem priserna som bästa manliga och kvinnliga programledare. Kvällen lyckligaste vinnare var utan tvekan Tilde de Paula Eby, som när all nervositet släppte var nära av svimma av anspänningen.

Här är de nominerade och vinnarna:

 

Årets barn- och ungdomsprogram

Det stora experimentet, Viaplay – vinnare!
Geografens testamente – Europa, UR
Julkalendern: Selmas saga, SVT
En pappa på förskolan, SVT
Skavlan junior, SVT

 

Årets dokumentärprogram

Say Something, UR – Vinnare!
Skolpojkarna, UR
I Trumpland med Filip och Fredrik, Kanal 5
Oscar och Greta och huset de byggde, SVT
Jag är Ingrid, SVT

 

Årets dokusåpa

Bonde söker fru, TV4
Ex on the beach, Kanal 5
Paradise hotel, TV3
Det stora fågeläventyret, SVT
Allt för Sverige, SVT – Vinnare!

 

Årets fakta- och aktualitetsprogram

Halvtid – partiledardueller, TV4
GW:s mord, TV4
PK-mannen, UR
30 liv i veckan, SVT – Vinnare!
Sveriges bästa hemtjänst, SVT

 

Årets granskning

200 sekunder, Viafree/Aftonbladet
Kalla fakta: Slottsherren (SVF), granskning av Fastighetsverket, TV4
Dokument inifrån: Fallet Kevin, SVT
Uppdrag granskning: Pojkarna från Fittja, SVT
Dokument inifrån: Ensamma mot IS, SVT – Vinnare!

 

Årets humorprogram

Trettiplus, SVT
Sommaren med släkten, Kanal 5
Swedish dicks, Viaplay/TV3
Halvvägs till himlen, TV4
Torpederna, Cmore – Vinnare!

 

Årets kvinnliga skådespelare i en tv-produktion

Alexandra Rapaport, Kanal 5 – Vinnare!
Ida Engvoll, TV4
Kajsa Ernst, TV4
Marie Richardsson, SVT
Petra Mede, SVT

 

Årets livstidsprogram

Mandelmanns gård, TV4 – Vinnare!
Sofias änglar, Kanal 5
Historieätarna, SVT
Gatans kör, SVT
Vem bor här?, SVT

 

Årets manliga skådespelare i en tv-produktion

Filip Berg, Svartsjön, TV3
Allan Svensson, Gåsmamman, Kanal 5
Torkel Petersson, Torpederna, Cmore
Ola Rapace, Farang, Cmore
Adam Pålsson, Innan vi dör, SVT – Vinnare!

 

Årets realityprogram

Zero Impact, UR – Vinnare!
Wahlgrens värld, Kanal 5
Unga mammor, Viafree/TV3
I huvudet på Gunde Svan, TV4
Tjejer som oss, SVT

 

Årets tv-drama

Svartsjön, TV3/Viaplay
Rebecka Martinsson, TV4
Midnattsol, SVT
Innan vi dör, SVT
Bonusfamiljen, SVT – Vinnare!

 

Årets tv-personlighet

Bianca Ingrosso & Pernilla Wahlgren, Kanal 5
Gunnel & Maritta, Kanal 5
Julia & Milan, Viafree/TV3
Gustav & Marie Mandelmann, TV4 – Vinnare!
Carina Bergfeldt, SVT

 

Årets underhållningsprogram

Bytt är bytt, TV4
Jorden runt på 6 steg, Kanal 5 – Vinnare!
Så mycket bättre, TV4
Sveriges modigaste, TV3
Fråga Lund, SVT

 

Årets sport-tv-profil

Isabel Boltenstern, Kanal 5
Anna Brolin, TV4
Frida Nordstrand, TV3
André Pops, SVT – Vinnare!

 

Årets program

Parneviks, TV3
Mandelmanns gård, TV4 – Vinnare!
Wahlgrens värld, Kanal 5
Musikhjälpen, SVT

 

Årets kvinnliga programledare

Carina Berg, Kanal 5
Antonia ”anty” Johnson, TV3
Tilde de Paula Eby, TV4 – Vinnare!
Clara Henry, SVT

 

Årets manliga programledare

Måns Zelmerlöw och Alexander Wiberg, TV6
Filip och Fredrik, Kanal 5
David Hellenius, TV4 – Vinnare!
Kodjo Akolor, SVT

 

 

 

Text och bild – Marlene Rindå Jikita

Visited 19 times, 1 visit(s) today