Du i Fokus
Resor

Här får du Europas billigaste semestervecka

skriv ut

Jämförelsetjänsten Zmarta har undersökt hur priserna för hotell, restaurangmat, öl och shopping skiljer sig ute i Europa. Listan visar bland annat att semesterveckan är billigast i Polen medan det kostar tre gånger så mycket i det dyraste landet.

Inflationen har satt spår i svenska folkets plånböcker. Nu börjar vi äntligen se ljuset i tunneln men semesterbudgeten är fortfarande begränsad för många hushåll. Jämförelsetjänsten Zmarta har därför kikat närmare på prisläget i 25 europeiska länder för att ta reda på var det är billigast att semestra. Glöm inte heller att kolla bagagereglerna före avfärd så att du slipper onödiga avgifter.

Mest valuta för pengarna får den som semestrar i Polen. Här kostar en veckas hotell och tillhörande restaurangbesök i genomsnitt 5 500 kronor. Den som åker till Schweiz får betala nära tre gånger så mycket: drygt 16 000 kronor.

– ”Det har blivit dyrt här i Schweiz”, som Hedlund sa i Sällskapsresan II redan 1985. Nu 40 år senare kan vi konstatera att han fick helt rätt. Den som letar efter en billig utlandssemester bör i stället söka sig österut, säger Ola Söderlind, kommunikationsansvarig på Zmarta.

Bo billigast i Polen

Landet med de billigaste hotellpriserna är Polen. Här kostar en natt i genomsnitt 475 kronor per person, vilket är nästan halva priset jämfört med snittet i Europa (872 kr). Strax därefter hamnar Lettland och Litauen där ett hotellrum i genomsnitt kostar 533 respektive 556 kronor. Saftigast är hotellpriserna i Schweiz där en natt i genomsnitt kostar 1 275 kronor per person.

Maten billigast i Turkiet

Den i särklass billigaste restaurangnotan får den som går ut och äter i Turkiet. Här kostar en middag med förrätt, huvudrätt och efterrätt i snitt 150 kronor på en mellandyr restaurang. För drygt femtio kronor mer får man en trerätters i Albanien (201 kr). Föga förvånande är även maten dyrast i Schweiz där restaurangnotan landar på 712 kronor per person. Sedan tillkommer även priset för dryck.

Billigast öl i Ungern

Den som vill ta en billig öl bör i stället resa till Ungern. Här kostar en genomsnittlig halvliter bara 22 kronor. För en krona mer får man en öl i Albanien och Tjeckien. Ölfantaster bör däremot undvika vårt kära grannland Norge. Här kostar en halvliter öl i genomsnitt 100 kronor. Det motsvarar drygt 4,5 öl i Ungern.

Shoppa i Turkiet och ta taxi i Polen

För den som vill shoppa på semestern är Turkiet mest prisvärt. Här kostar exempelvis ett par klassiska Levis 501 i genomsnitt 496 kronor. Det är nästan halva priset jämfört med det europeiska snittet (951kr). Turkiet hamnar även överst på listan över Europas mest förmånliga taxipriser, tillsammans med Polen: 8 kronor per kilometer. I andra änden hamnar återigen Schweiz. Här ligger snittpriserna betydligt högre. Ett par Levis 501 går på drygt 1 300 kronor och taxin kostar 48 kronor per kilometer.

Så mycket kostar semestern – land för land (SEK):

HotellLunchMiddagÖl (50cl)Taxi (pris/km)Jeans (Levis 501)Semestervecka
Polen475952163888805500
Turkiet603841503084965853
Albanien5911162012396126357
Tjeckien5919323023148286399
Lettland5331173484698976985
Ungern63711326522137757107
Litauen5561293335299257130
Estland6371403485899657876
Portugal7771172322998387877
Grekland69517529052129288121
Tyskland77715234846259158934
Cypern78817534841209819176
Kroatien90411730832129299305
Frankrike892175348702110039906
Italien90417534858189119987
Sverige950125400752086710 331
Spanien1066140290321485310 472
Nederländerna916187406582887710 558
Storbritannien927205404601787410 757
Belgien9162104644628103211 124
Finland997163464811896111 363
Irland1008187464701897411 613
Österrike11241753775221106711 731
Norge10891984971001790212 489
Danmark11592355447824114813 563
Schweiz12752997128348133316 003
Snitt87216437354199519861

Om sammanställningen:
Statistiken avser genomsnittspriser för hotell, restaurang, taxi och shopping och är hämtade från numbeo.com och hotelstatistics.com.

Hotell: avser priset för en person i dubbelrum.
Lunch: en rätt på en billig restaurang.
Middag: tre rätter på en mellandyr restaurang.
Semestervecka: sju nätter på hotell, sju luncher och sju middagar. Avser priset per person.

Text och bild – Pressmaterial

Visited 13 times, 1 visit(s) today