Kristallens vinnare 2018

skriv ut
I fredags gick alla tv-kanalers stora “personalfest” Kristallen av stapeln. Gina Dirawi lotsade tittarna genom programmet som bjöd på en och annan överraskning. David Hellenius var dock inte en av dem, han fick ta emot sin nionde Kristall och frågan är väl om han inte leder Kristalligan? Årets hederspris gick till Ann-Britt Ryd Pettersson som bla var tv-sportens första kvinnliga programledare och reporter.

Här är årets nominerade samt vinnarna:

Årets dokumentärprogram

Citizen Schein – SVT

Det goda landet – UR

Eran – punk i tre delar – SVT

Hela Sveriges mamma – SVT – Vinnare

Superswede – Viaplay/TV3

Årets dokusåpa

Allt för Sverige – SVT

Mästarnas mästare – SVT

Biggest loser VIP – Sjuan

Robinson – TV4 – Vinnare

Paradise Hotel – TV3

Årets fakta och nyhetsbevakning

Barcelona terror – Expressen TV – Vinnare

Köttets lustar – SVT

Min samiska historia – UR

Nyhetsmorgon – TV4

Spotify lanseras – Di TV

Årets förnyare

Di TV – Di TV

Drottninggatan 17.04.07 – TV4

Magda Gad Krigsdagböcker – Expressen – Vinnare

Micke Lindgren/Grotesco – SVT

What’s on the plate – Aftonbladet TV

Årets granskning

200 sekunder – Stjärnadvokaten – Viafree – Vinnare

Kalla Fakta – Fallet Sannah – TV4

Kalla Fakta – Fotbollssyndikatet – TV4

Kalla Fakta – Mutorna längs vägen – TV4

Uppdrag Granskning: Knutby – SVT

Årets humorprogram

Enkelstöten – TV4

Grotesco: flyktingkrisen – en musikal – SVT – Vinnare

Helt Perfekt – Kanal 5

Leif och Billy – SVT

Sommaren med släkten – Kanal 5

Årets kvinnliga skådespelerska i en tv-produktion

Alexandra Rapaport (Gåsmamman) – Kanal 5

Birgitte Hjort Sorensen (Gråzon) – C More

Eva Röse (Helt perfekt) – Kanal 5

Hedda Stiernstedt (Vår tid är nu) – SVT – Vinnare

Vera Vitali (Bonusfamiljen) – SVT

Årets livsstilsprogram

Arvinge okänd – SVT

Cowboykåken – SVT

Hälsningar från… – TV4

Mandelmanns gård – TV4

Hemliga beundrare – TV3 – Vinnare

Årets manliga skådespelare i en tv-produktion

Fredrik Hallgren (Bonusfamiljen) – SVT

Henrik Dorsin (Grotesco: flyktingkrisen – en musikal) – SVT – Vinnare

Johan Petersson (Helt perfekt) – Kanal 5

Kristofer Hivju (Beck) – C More

Alexander Karim (Advokaten) – Viaplay/TV3

Årets realityprogram

Första dejten – SVT

Lerins lärlingar – SVT

Madame Deemas underbara resa – SVT – Vinnare

Wahlgrens värld – Kanal 5

Parneviks – TV3

Årets sportproduktion

Allsvenskan i fotboll – TV4/C More

Ishockey-VM – TV3

OS-studion – Kanal 5 – Vinnare

Sport Expressen Vinter2018 – Expressen TV

Vasaloppet 2018 – SVT

Årets tv-drama

Bron – SVT

Gråzon – C More

Gåsmamman – Kanal 5

Vår tid är nu – SVT – Vinnare

Advokaten – Viaplay/TV3

Årets tv-personlighet

Anna Book (Biggest loser VIP) – Sjuan

Bianca Ingrosso & Pernilla Wahlgren (Wahlgrens värld) – Kanal 5 – Vinnare

Dick Bewarp (Cowboykåken) – SVT

Karin Laserow (Bytt är bytt) – TV4

Peg Parnevik (Parneviks) – TV3

Årets underhållningsprogram

Bäst i test – SVT

På spåret – SVT

Barncancergalan – Det svenska humorpriset – Kanal 5

Idol – TV4 – Vinnare

Talang – TV4

 

Publikens nomineringar

Årets program

Leif & Billy – SVT

Så mycket bättre – TV4

Parneviks – TV3

Wahlgrens värld – Kanal 5 – Vinnare

Årets kvinnliga programledare

Sofia Wistam – Kanal 5

Tilde de Paula Eby – TV4

Rebecca Stella – TV3

Sanna Nielsen – SVT – Vinnare

Årets manliga programledare

Alexander Hermansson – SVT

David Hellenius – TV4 – Vinnare

Filip och Fredrik – Kanal 5

Peter Jihde – TV3

Årets barnprogram

Fixa bröllopet – Barnkanalen

Klassen – Barnkanalen – Vinnare

Retorikmatchen – UR

Svansen i kläm – Barnkanalen

Tripp, Trapp, Träd – UR

Juryns specialpris
Babblarna, SVT

Hederspris
Ann-Britt Ryd Pettersson

 

Text – Marlene Rindå Jikita, Bild – TV 4