Du i Fokus
Bakning

Kristin Hamberg är Årets Konditor 2025

skriv ut

Efter två intensiva finaldagar är det klart – Kristin Hamberg, 26 år från Stockholm, verksam vid Socker Sucker, har utsetts till Årets Konditor 2025, tillika Svensk Mästare för professionella konditorer. Vinnaren imponerade stort på både metod- och smakjury med sina genomarbetade tolkningar på temat Moderna klassiker – där hantverk, balans och personlighet stod i centrum.

Tävlingen avgjordes under publikfesten Bak- & Chokladfestivalen på Stockholmsmässan den 6–7 november. Under två tävlingsdagar skapade finalisterna fyra tårtor, två sorters bakelser (varav en i take-away-format), två petit four-varianter (inklusive en frozen lollipop med Arlas filmjölk) samt ett uppseendeväckande bord spektakulärt uppdukat med tävlingsbidragen. Kristin Hamberg belönas med titeln Årets Konditor, och 100 000 kronor i prispeng och är därmed branschens officiella ambassadör under det kommande året. Kristins tolkning av Moderna klassiker kallad ”Barnasinnet”, där mormors sommartårta och grilla marshmallow i glöden samsades med smaker av filmjölk och nyplockade bär till svartvinbärssaft i bersån, tog hem segern i årets tävling.  

Juryns motivering: 
”Med skarpt öga för detaljer och kreativ säkerhet lyfter årets vinnare moderna klassiker till ett uttryck som är både lekfullt och elegant. Skuggspel och stilla vingslag väcker barndomsminnen till liv och gör varje kreation lika drömskt fjäderlätt som självklar. Vinnare av Årets Konditor 2025, tillika svensk mästare för professionella konditorer är Kristin Hamberg.” 

– Jag är helt överväldigad, det är en enorm ära att vinna Årets Konditor. Att få vara en i gänget med alla de fantastiska konditorer som vunnit titeln tidigare känns helt fantastiskt. Jag har lagt hela mitt hjärta och själ i det här och försökt skapa bakverk som väcker minnen och känslor. Jag är så otroligt glad att juryn såg och uppskattade min vision, säger Kristin Hamberg, Årets Konditor 2025. 

Resultat Årets Konditor 2025: 

  1. Kristin Hamberg, 26, Socker Sucker, Stockholm. 
  2. Erika Rinzén, 24, Nya Konditoriet, Umeå  
  3. Andreas Modd, 30, Haymarket by Scandic, Stockholm  
  4. Carolina Filipson, 35, Scandic Laholmen, Strömstad  

Vinnartårtan

(Receptet räcker till fyra tårtor)

En frisk tårta med syrlig svartvinbärscurd, svartvinbärskompott med yuzu, len pistagekräm, pistagekrisp och -dacquoise samt citronkaka omgett av mild vaniljbavaroise.

Delmoment 1

Pistagedacquoise

140 g pistagenötter, malda

140 g florsocker

22 g majsstärkelse

168 g äggvita

56 g strösocker

1. Blanda pistagenötter, florsocker och majsstärkelse.

2. Vispa äggvita och socker till en fast maräng. Vänd ner de torra

ingredienserna.

3. Stryk ut smeten i en kapsel med bakplåtspapper som mäter 45×35 cm, baka av på 180°C i 10-12 minuter.

4. Låt svalna, stansa 4 cirklar som är 16 cm i diameter och frys in.

Delmoment 2

Citronkaka

210 g strösocker

4 g citronzest

140 g ägg

180 g konditorivetemjöl

5 g bakpulver

90 g smör, rumstempererat

95 g grädde, 36%

1. Vispa upp strösocker, citronzest och ägg.

2. Tillsätt de torra ingredienserna och rör till en homogen smet.

3. Mata i smöret och avsluta med grädden.

4. Stryk ut smeten i en kapsel med bakplåtspapper som mäter 45×35 cm, baka av på 180°C i 10-12 minuter.

5. Låt svalna, stansa 4 cirklar som är 16 cm i diameter och frys in

Delmoment 3

Pistagelimekräm

224 g grädde, 36%

160 g strösocker

2,5 g salt

28 g gelatinmassa

190 g pistagepasta, rumstempererad

1. Koka upp grädden tillsammans strösocker och salt och tillsätt gelatinmassan, rör tills den smält.

2. Låt svalna till ca 40°C och rör ner grädden i pistagepastan, lite i taget. Se till att det emulgerar.

3. Fördela i fyra runda silikonformar som är 16 cm i diameter. Frys in.

Delmoment 4

Svartvinbärscurd

112 g äggula

120 g strösocker

208 g grädde, 36%

448 g svartvinbärspuré

80 g gelatinmassa

1. Värm äggula, strösocker, grädde och svartvinbärspuré till 83°C.

2. Tillsätt gelatinmassa.

3. Fördela mellan fyra runda formar som är 16 cm i diameter samt ovanpå formarna med pistagekräm. Lägg pistagebottnarna ovanpå kurden som är i silikonformarna med pistagekrämen. Frys in.

Delmoment 5

Svartvinbärskompott

100 g svarta vinbär

100 g svartvinbärspuré

80 g yuzujuice

2 g citronzest

60 g strösocker

40 g vatten

3,2 g agar agar

20 g strösocker

40 g gelatinmassa

1. Blanda och värm de svarta vinbären, purén, yuzujuicen och citronzest.

2. Karamellisera den större mängden socker med vattnet och släck med den varma purén. Koka ihop och ta av från plattan.

3. Blanda agar agar med den lilla mängden socker och vispa ner i kompotten. Koka upp ytterligare en gång.

4. Tillsätt gelatinmassan och fördela kompotten över de fyra formarna med pistagedacquoise. Lägg på de lösa interiörerna med svartvinbärscurd. Frys in.

Delmoment 6

Pistagecrisp

50 g vit choklad, smält

50 g pistagepasta

3 g salt

12 g kakaosmör, smält

60 g feuilletine

30 g pistagenötter, hackade

1. Blanda samtliga ingredienser och fördela över citronkaksbottnarna.

Delmoment 7

Vaniljbavaroise

300 g mjölk, 3%

300 g grädde, 36%

1/2 st vaniljstång

170 g strösocker

135 g äggula

124 g gelatinmassa

690 g grädde, 36%, lättvispad

1. Koka en anglaise och tillsätt gelatinmassa. Sila bort vaniljstången.

2. Kyl ner bavaroisebasen till 28°C och vänd ner den lättvispade grädden.

Montering

15 g lila kakaofärg

1. Fäst vinylschabloner i fyra tårtformar som är 18 cm i diameter och airbrusha mönstret med lila kakaofärg. Dra bort schablonerna.

2. Fyll formarna upp till ca hälften med vaniljbavaroise. Stryk moussen upp längs kanterna med en sked. Tryck ner en interiör i vardera form, med pistagekrämen nedåt. Täck interiören med lite mousse och avluta med citronkaka, med pistagekrispet nedåt. Stryk tårtorna släta och frys i chockfrys.

Delmoment 8

Glaze

300 g svartvinbärsjuice från avhängda bär

130 g strösocker

5 g gel jam II

1. Koka upp samtliga ingredienser under konstant omrörning

2. Kontaktplasta och kyl över natten.

3. Sprayglasera tårtorna vid 50-55°C.

Delmoment 9

Chokladdekor

500 g lila choklad

1. Temperera chokladen.

2. Stryk ut choklad på vågiga plastband som räcker runt tårtorna. Lägg bandet runt ringar med samma diameter som tårtorna och fäst.

3. Stryk ut choklad på plastschabloner formade som fjärilar. Lyft och forma runt ett rör.

4. Låt chokladen kristalliserad över natten och lossa från plasten.

Delmoment 10

Sockerdekor

400 g isomalt

1. Smält isomalten i kastrull och stryk ut i fjärilsform i silikon. Låt stelna något och lossa från formen, böj samtidigt vingarna.

2. Gör likadant med en form till blad. Värm på och forma bladet.

3. Gjut en halvmåneformad bas till dekoren som följer tårtans underkant.

4. Dra resterna av isomalten och rulla stänger, forma till rundade bågar. Limma ihop en båge på en bas med ett blad i topp-änden av bågen.

Slutdekoration

bladsilver

lila choklad

glykos

1. Klä underkanten av tårtan med chokladband.

2. Placera sockerdekoren på sidan av tårtan så att den följer det sprayade mönstret på toppen.

3. Fäst en chokladfjäril och en sockerfjäril ovanpå sockerbladet med tempererad choklad respektive glykos.

4. Dekorera med bladsilver.

Text och bild – Pressmaterial, Recept – Kristin Hamberg

Visited 47 times, 1 visit(s) today